Osoby a duševním onemocněním

Osoby s duševním onemocněním

Mám mluvit se svým dítětem o své nemoci? V případě, že ano, jak to mám udělat, abych mu neublížil a zbytečně ho nestresoval ?

Může se stát, že rodič neví, jak a zda vůbec má mluvit s dítětem o svých potížích. Má obavy, že dítě bude zbytečně zatěžovat a že by mu mohl ublížit. Dítě se pak špatně orientuje v situaci, nerozumí tomu, co se přihodilo a vytváří si vlastní vysvětlení. Může také hledat příčinu u sebe a cítit se tak vinné za stav rodiče.

Důležité je rozpoznat projevy vlastních příznaků, které mají vliv na dítě. Vysvětlete dítěti, že navzdory Vaší vůli se snadno rozzlobíte, křičíte, atd. Řekněte, že jste již kvůli tomu vyhledal/a pomoc.

Až opět nastane situace, kdy budete nepříjemný/a, zajděte za dítětem a promluvte si s ním o tom. Vysvětlete mu, že se znovu stalo to, o čem jste spolu před časem mluvili. Omluvte se mu a upozorněte ho na to, že ono za to nemůže.

Berte tato doporučení pouze jako základ.

Na to, jak komunikovat s dítětem o Vašich potížích, se můžete také zeptat Vašeho ambulantního psychiatra nebo psychologa, případně zkusit najít informace na internetu.

Kontakty na odborné lékaře rozčleněných dle brněnských městských částí zde.

odkazy: www.stopstigmapsychiatrie.cz

Copyright © 2009, KPSS

Magistrát města Brna | Dominikánské náměstí 1 | 601 67 Brno | kontakt | socialnipece.brno.cz