Projekt Integrace cizinců II zahajuje první kroky. Soustředí se na problematiku školství
Projekt Integrace cizinců II je přímým pokračovatelem předchozí iniciativy, která vznikla v roce 2017 a zabývala se začleněním cizinců do společnosti a řešením konkrétních problémů. Radní souhlasili s podáním žádosti o dotaci, která dále rozvíjí integrační politiku města. Klíčovou součástí je problematika školství a vzdělávání dětí cizinců.
V Brně aktuálně žije cca 36 tisíc cizinců, proto je nutná jednotná a systematická integrační politika. To je také stěžejním bodem projektu Integrace cizinců II. V dotaci se žádá o 1,2 mil. korun. Finance budou poté rozděleny mezi město Brno, konkrétně sociální odbor, který řídí projekt, a participující organizace – Knihovnu Jiřího Mahena a společnost SocioFactor, s.r.o. Ze Strategie integrace cizinců ve městě Brně 2020–2026, schválené Zastupitelstvem města Brna v září loňského roku, vyplynulo, že zásadním je jednotné řešení vzdělávání, a především komunikace škol s rodiči cizinci.
„Je důležité pracovat na integraci cizinců. Brno se dlouhodobě profiluje jako mezinárodní město s velkým důrazem na vědu a výzkum. Proto musíme hledat způsoby, jak ulehčit začleňování cizinců do společnosti. A to zejména na systémové úrovni, abychom byli připraveni již na úřadech. Od roku 2018 funguje ve městě síť interkulturních pracovníků, kteří se starají o bezpečné, nekonfliktní soužití a aktivně mu napomáhají. Zároveň pomáhají odstraňovat překážky integrace v osobním styku s danými lidmi,“ potvrdil náměstek primátorky pro oblast sociální práce Robert Kerndl.
„Projekt Integrace cizinců ve městě Brně II je prvním krokem k naplňování Strategie integrace cizinců ve městě Brně 2020–2026, která byla schválena Zastupitelem města Brna v září 2020. Více než dva roky participativní práce na Strategii, které se zúčastnilo kolem 150 aktérů z různých oblastí včetně zástupců samotných cizinců, ukázaly, že aktéři jako největším problém ve městě vnímají integraci cizinců v oblasti školství. Projekt proto přináší konkrétní aktivity, jejichž cílem je dlouhodobě řešit problémy v integraci dětí cizinců ve školách v Brně. Zaměříme se hlavně na pomoc vietnamským dětem a mateřským a základním školám, které potřebují podpořit v komunikaci s jejich rodiči. Zapojila se i Knihovna Jiřího Mahena, která chystá aktivity o ukrajinské a vietnamské literatuře a kultuře ve spolupráci s interkulturními pracovníky brněnského magistrátu,“ říká předseda Výboru pro národnostní menšiny a radní v oblasti kultury Marek Fišer.
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz