Tísňová péče, tlačítka SOS

Tísňová péče je terénní sociální služba určená především seniorům, osobám se zdravotním postižením a lidem se sníženou soběstačností. Jejím cílem je umožnit uživatelům zůstat co nejdéle bezpečně ve svém domácím prostředí, a zároveň poskytnout rodině klid a jistotu, že je o jejich blízkého postaráno. Dohled je zajištěn prostřednictvím tísňového tlačítka, které může mít různou podobu – například statické zařízení v bytě, přívěsek na krk nebo chytré hodinky, dle potřeb a možností klienta.

Dohledové systémy, chytré domácnosti, senzory, detektory

Pro dohled nad blízkou osobou lze využít také komplexní dohledové systémy nebo jednotlivé senzory a detektory určené do domácnosti. Tyto technologie umožňují sledování bezpečí a pohybu dané osoby. Může se jednat například o detektory pohybu a přítomnosti osob, požární hlásiče, senzory úniku vody či plynu, tepelné detektory a další bezpečnostní prvky.

Zdravotní systémy

K péči o blízkého patří neodmyslitelně také potřeba monitoringu zdravotního stavu. Pro pocit jistoty, bezpečí a ulehčení práce pečujícím osobám existují také komplexní zdravotní systémy, které dokáží zajistit dohled nad klienty. Tyto systémy se využívají především v různých typech sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem aj.), ale lze je zařídit i do domácnosti. Funkce se liší dle ceny a nabídky jednotlivých firem. Nabízí například jednorázová i dlouhodobá měření, kontrolu životních funkcí, SOS tlačítka, záznamy péče v aplikaci, vyhodnocování dat a dlouhodobé sledování stavu, záznamy fyziologických hodnot, psychického stavu klienta a mnoho dalších.

Virtuální realita

Virtuální realita nachází v sociální a zdravotní oblasti stále širší uplatnění. Jedná se o technologii, speciální virtuální brýle, které umožňují uživatelům ocitnout se v simulovaném prostředí a interagovat s ním. Nabízí různé možnosti dle typu zařízení – může se jednat o výlety na různá místa, trénink kognitivních dovedností, zdravotní rehabilitaci, hry, nácvik komunikace a mnoho dalších funkcí. Zatím se využívá hlavně v sociálních službách pro seniory či osoby se zdravotním postižením, je však možné si ji pořídit i do domácnosti. Může sloužit k aktivizaci klienta, zlepšení psychických funkcí, podpoře socializace, rehabilitaci, tréninku kognitivních dovedností či zprostředkování zážitků osobám, které by daná místa samy nemohly navštívit.

Chytré telefony a hodinky

Základní technologií, kterou v dnešní době vlastní téměř každý, může být i mobilní telefon, případně k němu doplňující chytré hodinky. Díky široké škále funkcí a aplikací mohou výrazně zlepšit kvalitu života seniorům, osobám se zdravotním postižením či jinými specifickými potřebami. Dokáží zajistit jistotu a bezpečí díky komunikačním a bezpečnostním aplikacím, které umožňují komunikovat s rodinou a sledovat zdravotní stav na dálku. Většina telefonů disponuje SOS tlačítkem, možností nastavení nouzových kontaktů či sdílení aktuální polohy. Díky chytrému telefonu je možné se spojit videohovorem nebo zprávou se svými blízkými. Existují různé typy aplikací, které dokážou převést text na řeč a naopak, zvětšit text, hlasově ovládat mobil, připomenout léky, zavolat záchrannou službu nebo třeba sdílet zdravotní data. V mobilu je možné také monitorovat svůj zdravotní stav, sdílet údaje s rodinou či sledovat sportovní aktivitu, což nejlépe funguje ve spojení s chytrými hodinkami, které dokáží data zaznamenávat. V neposlední řadě umožňují chytré telefony vzdělávání, zábavu, trénink kognitivních dovedností a mnoho dalších funkcí, které mohou výrazně usnadnit život.