Už 15letou tradici má kampaň Týden rané péče, kterou organizuje Společnost pro ranou péči. Letošní ročník startuje právě dnes a potrvá do 13. listopadu. Zapojí se do ní přes 30 poskytovatelů služby z celé ČR. Cílem jejich aktivit je informovat o tom, jak raná péče rodinám s dětmi s postižením pomáhá a proč je důležité, aby se o ní rodiče dozvěděli včas.

Týden rané péče naplní řada nejrůznějších aktivit – budou se konat dny otevřených dveří, workshopy s odborníky, akce pro rodiny, výstavy, v online prostoru budou přístupné příběhy rodin, které mají s ranou péčí osobní zkušenost. Podrobný program kampaně v českých městech je zveřejněný na https://tyden.ranapece.cz/, to nejdůležitější z Brna najdete zde.

Pokud máte pochybnosti o zdravém vývoji svého dítěte, můžete se 10. listopadu od 13 do 18 hodin v rámci Dne nevidomých ve Vaňkovce poradit přímo s odborníky ze Společnosti pro ranou péči.

Každý den se počítá

Rodiče, jimž se narodí dítě s postižením, se ocitají v neznámé a velmi náročné životní situaci. Zažívají mnoho nejistot ohledně zdravotního stavu dítěte, jsou  pod palbou diagnóz, nejistých predikcí, absolvují četná vyšetření. Hned po narození dítěte a po zjištění, že jeho vývoj je z nějakého důvodu ohrožen, se rodiče mohou obrátit na bezplatnou službu rané péče. Poradkyně rané péče jezdí za rodinami přímo domů a ukazují rodičům, jak dítě stimulovat, zapůjčí pomůcky, poskytnou sociální poradenství.„Mnozí se ale o této možnosti dozvídají pozdě nebo vůbec. Aktuálně se raná péče dostane jen ke 3 dětem z 10. Včasné zahájení podpory vývoje dítěte je přitom nesmírně důležité. U nejmenších dětí je škoda doslova každého dne, kdy dítě nedostává vhodně podněty a nemůže se rozvíjet,“ říká vedoucí pražské pobočky Společnosti pro ranou péči Petra Štaffová.

Včasné informování

Obhajoba práva rodičů dětí s postižením na včasnou informaci o rané péči se proto stává stěžejním tématem letošního Týdne rané péče„Cílem je nejen zvýšit povědomí široké veřejnosti o rané péči, ale také posílit interdisciplinární spolupráci napříč příbuznými resorty sociální práce, speciální pedagogiky a lékařství a angažovat odborníky, kteří jsou s rodinami v kontaktu, aby informaci o této službě rodině včas předali,“ říká Petra Štaffová.

V pracovnících rané péče získají rodiny dětí s hendikepem zkušeného průvodce, což jim může výrazně pomoci vyrovnat se s těžkou situací, předejít přetížení i krizím v rodině, nebo dokonce umístění dítěte do ústavní péče. „Trochu jsem se vnitřně ostýchala, než jsem ranou péči kontaktovala. Jsem za to ale zpětně neskutečně ráda. Byla jsem tehdy vyjukaná maminka tří dětí, se kterou si život zahrával, a já se v tom jednoduše plácala. Protože jak dojde na nemoc dětí, maminky by se pro ně rozkrájely, všechnu bolest a nepohodlí by chtěly vzít na sebe. Navenek se sice většinou tváří, že to dají, už kvůli těm malým tvorečkům, ale uvnitř se klepou jako osiky a vůbec si nejsou jisté, jak to všechno zvládnou. Poradkyně rané péče mi pomohly svým nadhledem, dokázaly mě povzbudit a pochválit. Tím vším mi dodávaly odvahu, a ono to skutečně šlo. Pomalu, ale šlo,“ vzpomíná Vendula Popelková, která ranou péči využila.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz